Ekonomi

Bakan Dönmez: 694 milyon ton daha az toprak elementi keşfettik

Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Eskişehir’deki toplu açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez, nadir toprak elementleri tesisini milletin hizmetine sunacaklarını bildirdi. “694 milyon ton nadir toprak elementi keşfettik. 17 farklı element tespit ettik. Dünyada nadir element üreten ülke sayısı iki eldeki parmak sayısını geçmiyor. Türkiye ve Eskişehir bu ligde. Sıra dönüş zamanı. cevherden kuyumculuğa.Üretim, istihdam, ihracat zamanı.Zaman AK Parti diyoruz.”söz konusu.

“TOGG’DA ESKİŞEHİR’DE ÜRETİLEN YERLİ LİTYUMU KULLANACAĞIZ”

Türk Yüzyılı için doğru zamanın geldiğini belirten Bakan Dönmez, “Geleceğe doğru insanla birlikte yürüme zamanı. Biz ne dersek yarın değil şimdi. Bu meydan bunu gösteriyor. Eskişehirli kardeşlerimiz de liderleriyle aynı yolda. Hepsi bu kadar mı? Tabii ki hayır. Yıllık 600 ton üretim kapasiteli lityum karbonat üretim tesisinin temelini atacağız. Cep telefonu, bilgisayar, tablet, Togg’da gelecekte Eskişehir’de üretilen yerli lityumu kullanacağız. Türkiye enerjisini Eskişehir’den alacak.”konuştu

Bakan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

Eskişehir’in enerjisi tüm Türkiye’yi saracak. Eskişehir sadece dinamizmi ve hareketliliğiyle değil, enerjisiyle de tüm Türkiye’ye enerji katacak. Bu yıl Kırka’da susuz boraks üretim tesisinin temelini atıyoruz.

Eskişehir’in enerjisi tüm Türkiye’yi saracak. Eskişehir sadece dinamizmi ve hareketliliğiyle değil, gücüyle de Türkiye’ye enerji katacak. Bu yıl Kırka’da susuz boraks üretim tesisinin temelini atıyoruz.

derecikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu